Pohyby Zeme

Pohyby Zeme.docx (2,6 MB)

Časové pásma

Čas otočenia Zeme o 360° trvá 23 hodín 56 minút a 4 sekundy a označuje sa ako hviezdny deň. Čas na Zemi sa riadi podľa slnečného dňa. Slnečný deň je čas, za ktorý sa dostane Slnko dvakrát po sebe do najvyššej polohy na oblohe. Z praktických príčin sa slnečný deň začína o polnoci. Rozdiel medzi hviezdnym a slnečným dňom je 3 minúty a 56 sekúnd.

Počas slnečného dňa sa Zem akoby pravidelne otáča okolo svojej osi pri konštantnej uhlovej rýchlosti 15° za hodinu. V jednom okamihu majú rovnaký čas len miesta na jednom a tom istom poludníku, ktorý má svoj vlastný miestny čas

Koncom 19. storočia bol zavedený pásmový čas pre potreby rozvíjajúcej sa dopravy a vznikajúcich cestovných poriadkov. Zemeguľa bola rozdelená poludníkmi na 24 časových pásem so šírkou 15°. V každom z nich platí rovnaký čas, ktorý sa stotožnil s miestnym časom stredného poludníka. U nás sa používa stredoeurópsky čas zhodný so stredným poludníkom 15° východnej geografickej dĺžky. V lete sa používa tzv. sezónny čas, ktorý je u nás totožný s východoeurópskym časom.

mapa časových pásiem: www.cas.letenky-sk.eu/

tabuľka hodín podľa časových pásiem www.pasztor.name/vyp_caspas.php

© 2011 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si webové stránky zdarma!Webnode